Toplotne pumpe zemlja – voda u zatvorenom freonskom ciklusu daju i oduzimaju toplotnu energiju vazduha , hlade ili zagrevaju vodu koja se preko cevi sprovodi do potrošača (radijator, klima komore, ventilator konvektori). To je sistem koji čine kondezator, isparivč, kompresor i ekspanzioni ventil. Upotrebljava se gde je potrebno centralno grejanje ili hlađenje i radi i sa ostalim izvorima energije kao što su ugalj, gas, gradska toplana i sl. U principu ovo je mašina voda-voda s obzirom da rashladno sredsto kruži I u mašini predaje energiju freonu, s razlikom što je sistem cevovoda u zemlji a ne na vodeni resurs.
Toplotne pumpe zemlja – voda funkiconisu tako što se uzima toplotna energija zemlje koja je od +5 do +10 C I ta energija se dalje predaje potrošačima(hladjenje, grejanje, grejanje sanitarne vode I sl.)
Da bi se to postiglo postoje 2 dela sistema. Prvi sistem ili Geoterminalni izmenjivač toplote se nalazi u zemlji ispod nivoa zamrzavanja određene kimatske zone I 2 sistem koju čini sama mašina, tj toplotna pumpa.
Postoje 2 vrste izmenjivača toplote koji se polažu u zemlju.
Vertikalni geotermane sonde su polje cevi specifične konstrukcije koji se postavljaju u zemlji na dubini od najmanje 18 metara do preko 100m.
Površinski cevni kolektori su sitem cevovoda ol polimernih cevi koji se stavljaju horizontalno u polje , slično sistemu podgog grejanja. Preporuka je da se cevi polože na dubinu od 3-3,5m da bi se izbegao uticaj cevnih kolektora na okolinu. Potrebno je I izabrati zemljište koji je što više otvoren da bi sunce doopunilo rezere enegrgije zagrevajući zemlju.
U teoriji koeficijent COP može dostići I 7 kod toplotnih pumpi zemlja – voda, medjutim u stvarnosti je to teško postići pa se koeficijent COP najčešće kreće između 4,5.
Toplotne pumpe zemlja – voda su raspoložive u širokom spektru kapaciteta od 40 KW do 660 KW , koriste se za centralne sisteme grejanja I hlađenja I uglanovom se koriste kod:Poslovnih objekata, hotela, ugostiteljskih objekata, stambenih objekata, obrazovinih ustanova, rezidencijlani objeka , trgovinskm centrima i supermarketima
Prednost sistema toplotne pumpe zemlja – voda je:
Autonomija sistema- toplotna pumpa zemlja – voda ne zavisi od od fluida koji prenose energiju I nisu potrebne posebne dozvole za generesinje ove toplotne pumpe.
Nisu potrebni dodatni eksloatacioni troškovi. I visok COP
Mane su: visoka cena i kraći period ekspolatacije. Toplotna pumpa zemlja voda je skuplja nego pumpe sličnih kapaciteta koje kao izvor koriste drugi resurs. Sami radovi postavke koštaju dosta I zahtavaju angažovanje geologa, inženjera I sl. Nestabilnost zemlje I tla može dovesti do deformacije sondi ili pucanja, pa samim tim I onesosobljavnju celog sistema.